Selam dijital dünya, biz dostuz

Dijital dünyaya olan güvenin giderek azalmaya başladığı bugünlerde, itibarın bir numaralı kriteri “güven”i oluşturmak için biz iletişimi yönetenlerin de Blockchain teknolojilerine adaptasyonu gerekli hale geliyor.

Gizem Çimen (25)

Genç İDA

 

 

Bugün artık hepimiz dijital dönüşümün bir parçası haline geldik. Klasik tabiriyle ‘elimizden düşürmediğimiz cep telefonu’nun çok daha ötesine taşınan bir dijitalleşme akımıyla karşı karşıyayız. We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporuna göre;

  • Dünyanın yarısından fazlası artık en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor.
  • Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi en az bir cep telefonu sahibi.
  • Dünya genelinde web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonundan geliyor.
  • Dünyanın dört bir yanındaki mobil bağlantıların yarısından çoğu artık “genişbant”

Bu değişim ve dönüşüm ile birlikte hayatımıza giren yeni kavramlar da var. Mesela Blockchain… Çoğumuz bu teknolojinin temel ürünü olan Bitcoin’e odaklansa da artık Blockchain teknolojilerinin bankacılık, finans, sağlık ve girişimciliğe kadar pek çok farklı sektörde kullanılması söz konusu. Örneğin Çin, dijital sertifikaları doğrulamak için Blockchain teknolojisinden faydalanmanın yollarını arıyor. E-ticaret devi Alibaba ise gıda sahtekarlığını önlemek ve tedarik zinciri takibi için Blockchain platformu deniyor.

İletişim sektörüne yönelik olarak ise, Blockchain üzerinde Open Reputation yani ‘Açık İtibar’ oluşturma girişimleri de mevcut. Burada, girilen içeriğin doğruluğunu ve geçerliliğini teyit ederek itibar derecelendiriliyor. Devamlı yalan haber ya da yanıltıcı bilgi yazan birinin itibarı da düşük oluyor. (https://openreputation.net/) Blockchain üzerinden fotoğraf teyidi yapmayı sağlayan aplikasyon “Uproov” da fotoğraf ya da videoların gerçek olup olmadığını ya da üzerinde manipülasyon yapılıp yapılmadığını teyit ederek, sosyal medyada yer alan fotoğraflı manipülasyonların önüne geçilebilecek.

Blockchain’in yakın gelecekte dijital sistemlerde yaşanacak yeni dönüşümler için önemli bir platform olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dijital dünyaya olan güvenin giderek azalmaya başladığı bugünlerde, itibarın bir numaralı kriteri “güven”i oluşturmak için biz iletişimi yönetenlerin de Blockchain teknolojilerine adaptasyonu gerekli hale geliyor.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 39. sayısında yayımlandı.