Son aylarda moda sayfalarımız için yazdığı yazılarla cünyır aleminin alien moda ikonlarından olan Merve Eke’yi bu sefer biz sorguladık. Seda Büktel

Yıllardır moda ve reklam dünyasında duymaya sıkça alıştığımız “özgür yaşa”, “kendin ol” mottosu bugün çok sayıda markaya ilham veriyor. @iamfromspacenow markasının kurucusu Merve Eke de bu mottoyu hayatına uygulamakla kalmayıp, ortamların en şık alien’ları olmanıza yardımcı olacak bu markaya hayat verdi. Astronot olamayınca, uzaya duyduğu aşkı kıyafetleri yoluyla yansıtmaya karar veren Merve, içindeki alien’ı ortaya çıkarmak isteyenlere yol göstermeye geliyor.

she is a legal alien
Merve Eke

Astronot olma hayalini şimdi çiçeği burnunda bir modacı olarak kumaşlara yansıtıyorsun. Bir astonot olsan keşfetmeyi en çok isteyeceğin gezegen hangisi olurdu?

Bazı bilim insanlarının gezegenden saymadığı Plüton’a gitmek isterdim.

Bu dünyanın dışından gelen iamfromspacenow’un insanlara vermek istediği mesaj ne?

Ben bir yerde markanın astronotuyum ve sizi kendi gezegeninize götürüyorum. Kendi gezegeniniz diyorum çünkü markanın hikayesinde siz kendinizi nereye ait hissediyorsanız oradasınız. Benim dünyamda herkes alien, unique hisseden de, baby hisseden de bu gezegende! “Ay onu iş yerinde giyemem, bunu giyersem ne derler” cümle kalıplarını kırmış, ezberlenmiş stilleri bozan, farklı ama bir o kadar da özünü gösteren gezegenin alien’ları, markadan alışveriş yapıyorlar.

Gözlerini kapatıp hedeflerini düşlediğinde markanı nerede görmek seni en çok sevindirirdi?

Mars’ta.

Hayat felsefeni birkaç cümleyle özetlesen…

Unutma, keyif al, yaşa.

She is a legal alien 3

Markanın kurucusu da modeli de bizzat sensin. İnsanların yorumları nasıl oluyor bu konuda?

Şaşırmıyorlar. Aslında biraz da benimle tanışan ve 3. cümlelerinde “Ya sen model olsana” diye bana kariyer belirleyen insanlara “Ok” demek için şu anda modellik yapıyorum. Tabii ki markam için model olabilecek bir alien arayışım sürüyor.

Son dönemde en çok heyecanla yaptığın 3 uğraşın?

Birincisi kesinlikle dansa başlamak, dansfabrika adrenalimin en tavan olduğu yer. İkincisi rüyalarımı yazmak ve bilinçaltımın bana anlatmak istediklerine şok olmak. Üçüncüsü markamın lansman partisi. Türkiye’nin en iyi partisini gerçekleştirdik (lol). Gelen kişi sayısını görünce bayağı heyecanlanmıştım.

she is legal alien

Alien’lığa soyunanlar kıyafetlerine nasıl ve nereden ulaşabilirler?

Kaygıları olmadan, kaygıları olmayan alien’lar için kurulan bir marka @iamfromspacenow… Düşünmeden, zorlamadan kendini yaşayan; her anından eğlenen ve en önemlisi yaşadığı evrene aşık olan alien’lara hitap ediyor. Bir yaş ve cinsiyet sınırlaması koymadığımı da bu cümlemle belirtmiş olayım. Gezegeninden sipariş veren her alien isteğine ışık hızında kavuşabilir. Instagram hesabı: @iamfromspacenow

Moda dünyasının benimsediği güzellik standartlarının değişebilmesi sence de mümkün mü? Bunun için ne yapmak lazım?

Benim gözlemleyebildiğim kadarıyla son 3 yılda ciddi anlamda değişiklikler oldu şükür ki bebeksi yüzler, mükemmel diye bize ezberletilen fizikler yavaş yavaş podyumlardan ayrıldı. Dikkatimi çeken şeyler doğal yüzler ve vücutlar. Bunun için benim öncü bir çabam yok açıkçası.İzleyici bilinçli olsun bence, kendi olsun.

Karakterinle ilgili asla değişmeyeceğini düşündüğün özellik nedir?

Hislerime göre yaşıyor olmamı asla değiştiremeyeceğimi düşünüyorum.

She is a legal alien 5

Moda endüstrisinde olmanın en zor yanı ne?

Bilmem henüz bir zorluk yaşamadım.

Kendi defileni gerçekleştirdiğini düşün. Senint asarımlarınla kimler salınıyor podyumda?

En çok hayalini kurduğum şey… Tanımadığınız ama gördüğünüzde tam alien diyeceğiniz kişiler. Bunun için sokaklarda dolaşacağım ve hayalimdeki alien’ları gördüğüm anda podyumda yürümeleri için yalvarabilirim.

Şimdiye kadarki favori parçan hangisi?

The Skin pantolon.

Tasarım yaparken ne tarz müzikler sana ilham veriyor?

Tasarım yaparken müzik dinlemiyorum evimin sessizliği uzay boşluğunu anımsatıyor, iyi geliyor.

merve eke

Bir alien olarak özel güçlerin var mı?

Evet. Çok mutlu olduğumda gözlerimden yeşil ışık çıkıyor.

Kendi tarzının olmazsa olmaz parçaları neler?

Parlak, taşlı, avangarde takılarım ve beyaz çoraplarım.

Buradan kimlere özel bir teşekkür iletmek istersin?

Astronot Randy Bresnik’in çektiği fotoğraf markamın logosuna ilham oldu, ona teşekkür iletmek isterim, ulaşabilirseniz. Bir de alien bir kızı hayata getiren annemle babama.

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Ekim 2017 sayısında yayımlandı.