Van Gogh’da yatıya kalmak ister misiniz?

Yıllarca Paris’te kaldıktan sonra Fransa’nın güneyindeki Arles şehrine taşınan Van Gogh, bu değişiklğin hayatında ve sanatında yeni bir dönem açacağına inanıyordu. Arles’da yerleştiği dairedeki odasını konu alan ünlü resim de Van Gogh’un yaşamında kısa süren umut dolu ara dönemlerden birinde üretildi.

Art Institute of Chicago da sanatçının “Yatak Odasi” tablosunun 3 farklı yağlıboya versiyonunun yer aldığı sergiyi duyurmak için Airbnb ile ortak bir çalışmaya imza attı. Bunun sonucunda da, Van Gogh’un yatak odasının gerçek ölçülerde bir replikası yapıldı. İşin en heyecan verici yanıysa odanın Airbnb’den kiralanabiliyor olmasıydı.

Proje için sanatçıya bir hesap açıldı ve odasını günlük 10 dolar gibi bir ücrete kiralayan Van Gogh’un ağzından şöyle bir açıklama yazıldı: “Bu oda, sizi bir resmin içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek. Post-empresyonist tarzda, Güney Fransa’yı anımsatan bir şekilde dekore edilmiş ve geçmiş zamanlardan gelen oda, mobilyaları, parlak renkleri ve çizimleriyle size geçmişten gelen bir zaman dilimini deneyimleme fırsatı sunuyor. Sadece boya almam gerektiği için 10 dolarlık bir ücret talep ediyorum. Bununla birlikte benim The Art Institute of Chicago’daki sergim için de seve seve bilet sağlayabilirim.

Vincent Van Gogh’un yatak odasında bir gece geçirerek unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyen sanatseverler kampanya duyurulduktan dakikalar sonra tüm biletleri tüketti. Sonuç olarak bu kampanya sayesinde The Art Institute of Chicago online bilet satışlarını %250 artırdı ve 15 yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı.

Sanatseverlere yaşattığı deneyim sayesinde de çift taraflı kazancı üçlü kazanca çevirmiş olan bu kampanyanın neden bu kadar ödül topladığına şaşırmamak gerek.

Künye

Reklamveren Art Institute of Chicago
Ajans
Leo Burnett Chicago
CCOMark Tutssel
Kreatif DirektörlerMike Costello, Pete Lefebvre, Britt Nolan, Mikal Pittman
Metin YazarıTor Lemhag
Art DirektörJohn Regan

Van Gogh BnB’nin Aldığı Ödüller:

D&AD Awards 2016

Wood Pencil / Art Direction / Art Direction of Direct

Graphite Pencil Integrated & Innovative Media / Earned Media – Medium Business

Yellow Pencil Direct / Direct Response & Ambient

Clio Awards 2016

Sorumluluk Ödülü

Halkla İlişkiler Ödülü

Doğrudan Pazarlama Ödülü

Dış Mekan Raklamcılığı Ödülü

Brand Design

Branded Entertainment

Cannes Lions 2016

Outdoor / Gold Lion

Design / Gold Lion

PR / Silver Lion

Experience Design / Gold

Use of Promo & Activation / Gold

Installation & Experience / Gold

Ambient / Gold

Creative Performance Campaign / Gold

Content Placement / Gold

Creative Regional Effectiveness / Silver

Cannes Lions 2017

Creative Effectiveness / Grand Prix

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 38. sayısında yayımlandı.