Yazılımcı platformu GitHub Microsoft tarafından satın alınabilir

Dünyanın önde giden yazılımcı platformu GitHub, Microsoft tarafından satın mı alınıyor?

Microsoft’un son senelerde yazılımcıların suyuna gittiğini ve artık yazılımcıların günlük hayatımızı değiştiren ve yönlendiren kişiler olduğunu düşündüğümüzde böyle bir ihtimal kulağa gayet mantıklı geliyor.

GitHub Kurucu Ortağı ve CEO’su Chris Wanstrath Ağustos ayında istifasını açıkladı

GitHub, 27 milyon yazılımcının bir araya geldiği ve değeri 2 milyar dolar civarı olan bir platform. Tarafsız olan ve açık kaynak kullanımını destekleyen platform yazılım camiasında hem saygı gören hem de yararlı işler yapan bir şirket olarak biliniyor. Son zamanlarda bir düşüş yaşayan şirketin, CEO’larının istifa etmesi ve çeşitli skandallar sebebiyle, köklü bir değişim geçirmeden kontrolü başkasına bırakması anlaşılabilir bir durum. Microsoft içinse durum gayet iyi: gittikleri yapay zeka ve yazılım ağırlıklı yolda ellerinin altında 27 milyon yazılımcı bulundurmak inanılmaz bir kaynak. Tabii ki bu 27 milyon yazılımcının hepsi haberlerden memnun değil. Bazıları Microsoft’un GitHub’ı amacından saptırmasından korkuyor, bazıları ise tarafsız bir platformun kaybolmasından endişeli.

Business Insider ve Bloomberg’in yaptıkları haberlere göre Microsoft ve GitHub arasında satın alım üzerine konuşmalar çoktan yapılmış; bilgilerini ise “Pazartesi bile açıklanabilir” diyen iddialı bir kaynak aracılığı ile edinmişler. Ama haber her ne kadar güvenilir kaynaklardan gelirse gelsin detaylar ve açıklamalar yapılmadığı için şu anda her şey sadece bir söylenti.

Kaynaklar: TechCrunch, DesignTaxi