Yemek yerken, aynı anda aç bir çocuğu da doyurabilirsiniz

Dünya Gıda Programı, eş zamanlı bağış toplayabilen bir akıllı telefon uygulaması geliştirerek yetersiz beslenen çocuklar için basit bir çözüm üretti.

ShareTheMeal adı verilen uygulama, bağışcılar akşam, öğle yemeği veya kahvaltı için masaya oturdukları sırada kullanılmak üzere tasarlandı.

Uygulamanın yaratıcısı Sebastian Stricker, bağışları öğünlerle bağdaştırmanın etkili bir “duygusal bağ” oluşturacağını çünkü en çok bir şeyler yerken yiyemeyen insanları da düşündüğümüzü söylüyor.

Basit olması için oldukça özen gösterildiğini belirten Stricker uygulamayı şöyle anlatıyor: “Butona bastığınızda bir çocuk da sizinle beraber doyuyor.”

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de test edilen uygulamaya geri dönüşler oldukça etkili oldu. 120 binden fazla insan uygulamayı indirdi ve Güney Afrika’da bulunan Lesotho ülkesine 1.7 milyon öğün yardımı için yeterli para toplandı. Yemek sırasında toplanan bağışlar en çok akşam yemeği sırasında yapıldı.

Ücretsiz indirilebilen uygulama global olarak iOS, Android ve Amazon’da bulunuyor. Kullanıcıların sadece programı açması ve 50 cent’ten başlayan bağış seçeneklerinden birini seçmesi yeterli. Bağış sadece iki saniye veya daha az bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

En son yapılan bağışlar, 20 bin Suriyeli çocuğun kaldığı Ürdün’ün kuzeyindeki Zaatari mülteci kampına gidecek. Sticker, onlara okulda yemeleri için yemek vereceklerini söylüyor.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.