Yeni yılda bizi kedili filmler bekliyor

Yeni yıla tüy yumağı dolu giren Pera Film, Ocak ayından itibaren bizlere kedili filmler sunmaya hazırlanıyor.

Kedi Kiralama Servisi

Pera Film, bir yıl önce Kuyruklu Hikâyeler: Sinemanın Köpekleri programında yürek ısıtan köpek hikâyelerine yer vermişti. Yeni yıl için düzenlenen ilk program bu kez de tanıdığımız en merak uyandırıcı ve gizemli varlıklardan birine, yani kedilere içten bir selam niteliğinde. Kedilerin Eski Mısır’da ilk kez evcilleştirilmelerinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olsa da çekicilikleri giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında çeşitli şehir efsaneleri yüzyıllardır alıp başını gitmekte: Avrupa’nın birkaç farklı bölgesinde, hamile bir kadının bir kediyi tutması ya da onu kucağında oturtması sakıncalı görülüyordu.

Hırsız Kedi Paris’te

Portekiz’de bir zamanlar söylendiğine göre bir kedi, çoğunlukla da tüylü bir tanesi, siğil ve et beni ile bebeklerin başına iş açabilirdi, İngiltere’deyse bebeklerin kedi şeklinde bir doğum iziyle ya da kedi yüzlü doğacağı düşünülüyordu. Orta Çağ’da insanlar kedilerin Şeytan’ın özel ulağı olduğuna ve ruhları cehenneme taşıdığına inanıyorlardı. Japonlara göreyse kediler şanslı hayvanlar; maneki-neko (şans kedisi) sahibine iyi şans, genellikle de nakit para, getirdiğine inanılan, sembolik bir tılsım. Bir Budist inancına göreyse kara tüylü kediler altın, açık renk tüylü kedilerse gümüş getirmekte. Hikâyeler böyle sürüp gidiyor…

Pera Film’in Dilini Kedi mi Yuttu? programı da son dönemde beyaz perdede yer alan, Fransa’dan Türkiye’ye, Japonya’dan Amerika’ya anlatılan kedi hikâyelerine ışık tutuyor.

Program hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.