YouTube Premium, hizmet alanını genişletiyor

YouTube Premium, ücretli müzik ve video hizmetlerini diğer ülkelere taşımaya başladı. Site üzerindeki reklamları kaldıran ve içeriklerin indirilmelerini sağlayan hizmetler artık daha fazla kullanıcının erişimine açık olacak.

Hizmetlerin kullanım alanları Birleşmiş Krallık, Almanya, Fransa, İrlanda, Kanada, Rusya ve diğer 5 ülkeye genişletiliyor. Müzik hizmeti, Spotify ve Apple Music gibi diğer hizmetlere oldukça benziyor, ücretlendirmesi de aynı şekilde.

Ancak, video hizmetini ek bir ücret karşılığında edinebiliyorsunuz. Çünkü video hizmeti, içerik indirebilme özelliğinin yanı sıra kullanıcılara YouTube’a özgü 65 farklı seri sunuyor. Ek ücret ise benzer video paylaşım hizmetlerinin üzerinde, £11.99 (72 Türk Lirası).

YouTube, müzik hizmetini ‘It’s all here’ mottosuyla geçen ay Amerika’da başlattı. Gelen geri bildirimlere göre hizmet, Spotify ve Apple Music gibi devlerle kapışacak seviyede. YouTube’un sunduğu hizmetin diğerleriden özel bir farkı ise, YouTube’un geniş arşivleri sadece stüdyo kayıtlarına değil aynı zamanda canlı gösterilere, remix’lere, cover’lara ve derlemelere de sahip. Bu açıdan bakıldığında eğer YouTube diğer hizmetlerin ve sağlayabildiği temel konforu sağlayabiliyorsa başarılı olması işten bile değil.

Kaynak: BBC