Banksy sergisi başka bir sanatçı tarafından protesto edildi

Banksy’den izinsiz gerçekleştirilen The Art of Banksy sergisi ücretli olduğu için başka bir sanatçı tarafından protesto edildi.

Tharanga Ramanayake isimli sanatçı, Banksy’nin 2005’te yaptığı gibi, kendine ait bir parçayı davet edilmediği sergiye yerleştirdi. Parça, aynı Banksy hayranları gibi serginin ücretli olmasını eleştiriyor.

Yaptığı bu protestoyu Twitter’a taşıyan Ramanayake, “Banksy bir zamanlar bir müzeye gidip duvara kendi çalışmasını astı, bende kendi çalışmamı gidip Banksy sergisine astım” dedi.

Eserinin ismini Free-For-All koyan sanatçı, tabloyu daha önce çalınan Trolley Hunters tablosunun önüne yerleştirdi. Tablonun yanına ise “Hırsızlık sokak sanatını içeriye taşıyıp üzerine giriş ücreti almaktır” yazan bir tabela yerleştirdi.

Sergi yöneticileri konu hakkında Facebook’tan yaptıkları bir açıklamada “sergide bulunan bütün çalışmaların koleksiyoncular tarafından sağlandığını” ve “kamu alanlarından alınmadıklarını” belirtti.


Sergimiz tamamıyla Banksy’nin sergilenmesi için hazırladığı eserlerden oluşmaktadır. Kendisi kamu alanlarındaki çalışmalarını sürdürebilmek için bu eserleri koleksiyonculara satmıştır. Sergimizdeki parçalar heykellerden, baskılardan, orijinal tablolardan ve sokaklarda gösterilemeyecek büyüklükteki tuvallerden oluşmaktadır.”

Kaynak: DesignTaxi