Facebook gençleri eğiten Youth Portal girişimine başladı

Facebook, site üzerinde ne yaptığını bilsin, öğrensin diye gençleri eğiten Youth Portal programını başlattı.

Sosyal medya kullanımının hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu ve anlık hıza eriştiği bu dönemde, her araçta olduğu gibi, doğru kullanım şart. Facebook da, bir ürün olarak, bu tarz bir kullanım kılavuzuna sahip. Ancak Mark Zuckerber’ün kongre karşısında yaptığı konuşmalar sırasında bahsedildiği gibi bu kılavuz kullanıcılara pek açık bir şekilde sunulmamıştı, özellikle de veri kullanımı ve güveliği konularında.

Şimdi Facebook, Youth Portal adındaki programıyla gençlere bu kılavuzu birinci elden sunmaya hazırlanıyor. Sitede nasıl gezebileceklerini, nasıl güvende kalabileceklerini açıklayan kılavuz bir yandan da gençlerin verilerinin nasıl kullanıldığını da açıklıyor. Facebook, bu ayın başlarında, belli yaş aralığındaki gençlerin duvarlarında bu konularla alakalı ip uçları paylaşmaya başladıklarını belirtti.

Program sosyal medya düzleminde gençlerin nasıl davranabileceklerine dair tavsiyelerde bulunuyor.

Youth Portal’ın içerisindeki çoğu bölüm temel bilgiler içerse de bazı bölümler gerçek hayatta farkındalık yaratacak tavsiye tadındalar. “Guiding Principles” bölümünde ki yazılardan birisi bu kıvamda:

Konuşmadan önce (bir 5 saniye) düşünün

Herkesin görünümüne açık bir paylaşım yapmadan önce durun ve kendinize sorun, ‘Bunu aileme sesli okursam rahat hisseder miyim?’ Okulunuzda her zaman haddinden fazla bilgi paylaşan kişiler olacak(aynı zamanda yetişkinler de). Dürtülerinize yenik düşmeyin, etrafınızdaki sesleri görmezden gelin ve detayları yakın arkadaşlarınıza saklayın.”

Programın en çok işe yarayan bölümlerinden birisiyse veri alışverişini açıklayan bölümü.

Facebook’un verilerinizi hangi amaçlarla kullandığını ve kimlerle paylaştığını açıklayan bir bölüm de var Youth Portal’ın içerisinde. Kısaca olsada gerekli bilgileri bu bölümden alabiliyoruz. Bölümün içerisinde Facebook ‘sıkça sorulan sorular’ tarzında gençlere hangi verilerinin toplanıldığını ve o verilerin nereye yönlendirildikleri açıklıyor:

Veri Regülasyonu genel olarak neyi kapsıyor?

Veri Regülasyonlarımız verilerinizi nasıl topladığımızı, kullandığımızı ve paylaştığımızı açıklıyor. Bu Regülasyonlar Facebook’un tüm ürünlerini kapsıyor: Facebook, Massenger ve Instagram. Ayrıca verilerinizi yönetebilmenizi sağlayacak olan araçları bulmanızda aracı görevi görüyor.”

Şirketler ve kullanıcılar arasındaki saydamlığın önem kazandığı bu dijital zamanlarda Facebook’un Youth Portal’ı gibi girişimler görmek güzel. Çünkü program Facebook ayarlarınızı değiştirmek amacıyla değil, sadece bilgi vermek için yaratılmış. Bilgi ve seçim.

Youth Portal şu anda 60 farklı dil ile kullanıcıların hizmetine açık.

Kaynak: TechCrunch