National Geographic, Yılın Gezgin Fotoğrafçısı yarışması sonuçlandı

Her sene olduğu gibi bu sene de National Geographic, Yılın Gezgin Fotoğrafçısı yarışmasının kazananları açıklandı. Birinci 10 bin, ikinci ve üçüncüye ise 2 bin 500 dolar para ödülü verildi.

Yarışmaya gönderilen girdiler haziranın başından beri değerlendirildi. National Geographic üyeleri siteye girip beğendikleri fotoğrafları People’s Choice Awards için aday gösterdi. Haziranın sonunda açıklanan sonuçlar ise aşağıdaki gibi:

1. Sırada: Mermaid(Deniz Kızı). “Bu yarvu balina her zaman annesiyle beraberdi. Meraklı bir yavru arada sırada yanımıza geldi. Japonya’nın Kumejima adası yakınlarında yaptığım ilk şnorkelli yüzüşümde bir kambur balina ve yavrusuyla karşılaşmam inanılmaz bir şanstı. Bir ara yavru balina yanımıza gelip suda zıplamaya ve kuyruğunu su yüzeyine vurmaya başladı. Çok arkadaş canlısı ve meraklıydı. Daha sonra annesi gelip onu yanımızdan götürdü ve beraber uzaklara yüzmeye başladılar. Yavru balinaya ve onun enerjik, büyük ve güzel kuyruğuna tamamıyla hayran kaldım.” (Reiko Takahashi)

2. Sırada, Doğa Kategorisinde: Flamingos’ Take Off(Flamingoların Uçuşu). “Binlerce flamingo Tanzania’nın renkli Natron gölünün üzerinde uçarken görülüyor. Uçuşa geçmeden önce flamingoların kısa bir koşu yaparak ivme kazanması gerekiyor. Tam o sırada, uzun, kırmızı bacaklarıyla, su yüzeyinde bir sürü dalgalanma yaratıyorlar. Helikopterden izlerken bu dalgalanmalar su içerisinde yaşayan dev bitkileri andırıyorlar. Bu fotoğraf helikopterden çekildi.” (Hao J.)

3. Sırada, Doğa Kategorisinde: Mars “Bu doğal, üstü taşlı kum kuleleri, Platten’in Toprak Piramitleri olarak biliniyor. Kuzey İtalya’nın Güney Tyrol bölgesinde bulunuyorlar. Yüzyıllar boyunca toprak kaymaları ve fırtınalar sonucu oluşan yapılar, dünyaya ait olmayan toprak oluşumları gibi duruyorlar. Yıldan yıla, mevsimden mevsime değişen yapılar fırtınalar sonucu bozuluyorlar ve yeniden oluşuyorlar.” (Marco Grassi)

People’s Choice, Doğa Kategorisi: Formation. “Kosta Rika’daki Rio Grande de Tarcoles’e vardığımızda keskin ağızlı timsahların oluşturduğu fantastik bir dizilimle karşılarştık. Kendime engel olamadım ve drone’umu çalıştırıp fotoğraf çekmeye başladım. Kalbim küt küt atıyordu çünkü çok heyecanlıydım, bir yandan drone için endişeliydim diğer yandan bu özel anı yakaladığım için çok mutluydum.” (Niklas Weber)

Eğer diğer kategorilerden kazananları görmek istiyorsanız National Geographic sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar: DesignTaxi, National Geographic Travel